KUMLAMA

Kumlama, metal malzemeler üzerinde bulunan pas, çapak, yağ v.b. yüzey kirlilik ve bozukluklarını gidermek ve metalin özünün temiz bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayan mekanik bir yüzey temizleme prosesidir.

Kumlama prosesi, farklı biçimlerde bulunan aşındırıcıların (kum, grit, bilye, kobalt en sık bilinenlerdir) yüksek basınç ile metal üzerine püskürtülmesiyle gerçekleşir. Kumlama ile elde edilen yüzey, bir sonraki proses olan boya için oldukça güçlü bir tutunmanın sağlanacağı ve yüksek korozyon dayanımı sağlayabilecek bir yapıya ulaşır.

Bu proses sonucu elde edilen yüzey TSE EN ISO 8501 , ISO 8502 , ISO 8503 , SSPC- SP1 , SSPC-SP7 , SSPC-Vis-1 gibi farklı standartlara göre değerlendirilir. Uygulama yapılacak sektöre göre standart beklentileri farklılık göstermektedir.

Kumalam aynı zamanda maleme üzerinden boya sökmek amacıyla da kullanılabilir. Özellikle Elektrostatik uygulama yapılan toz ve yaş boya sistemlerinde kullanılan askı kancaları, zamanla kendileri de boyandığı için iletkenliklerini kaybetmektedir. Kaybedilen iletkenlik boyanın parça yüzeyine tutunmasını zayıflatmaktadır. Bu yüzden bu aparatların belirli zamanlarda temizlenmesi gerekmektedir. Kumalama, kimyasal ve yakma gibi prosesler ile yapılanbilen bu işlem için en ideal, ekonomik ve çevreci uygulama kumlama prosesidir.

Tesisimizde 2 adet kumlama bulunmaktadır.

1. Kabin Kumlama (Otomatik)

2. Manüel Oda Kumlama

Genel uygularımız;

  • Süpürme Kumlama
  • Raspalama
  • Boya Söküm
  • Boya öncesi yüzey hazırlığı